Ve dnech 20.–22. září se v Lysé nad Labem konala výstava koní. Z naší školy se jí letos v pátek 20. září účastnili studenti 1. a 2. ročníku v doprovodu Ing. Aleny Končické a Mgr. Jany Švecové. Cílem této akce bylo studentům představit různá plemena koní a v tomto oboru tak zdokonalit jejich znalosti.

Tento rok bylo ve stáji přes 120 koní různých plemen. K vidění byla plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, ale i poníci a jim příbuzní osli. V den, kdy studenti SOŠ Roudnice nad Labem výstavu navštívili, se konalo představení těch nejdůležitějších plemen, co se týkalo vývoje všech koní, které známe dnes.

Byli nám představeni koně arabské i švýcarské krve, nechyběli ani impozantní koně plemene fríského, kteří svou krásou zaujali každého, a to i ty, kteří se nepohybovali v tomto oboru. Dále jsme mohli spatřit koně chladnokrevného typu jako norik nebo českomoravské belgiky v zápřahu. A v neposlední řadě jsme měli tu čest potkat jedno spanilé plemeno, kterým byl nádherný lusitánský kůň, jenž je znám svým temperamentem a oddaností svému pánu.

Nedílnou součástí výstavy byla i účast tuzemských a zahraničních firem z tohoto oboru, to nejvíce ocenili studenti, kteří se tomuto sportu věnují, a také si s sebou odvezli pár pěkných kousků do své výbavy. Vystavovatelé nabízeli jezdecké potřeby, přepravníky i kočáry a nechyběla ani široká nabídka krmiv, kovářské zboží či odborná literatura. Zajímavé byly nabídky jezdeckých i policejních jezdeckých škol. Nechyběly ani stánky s občerstvením všeho druhu, a tak si každý přišel na své.

Dija Vaišnyté, 2.A